Dantų balinimas nėra medicininė procedūra – ji nepadarys Jūsų dantų sveikesnių – tačiau ji gali Jūsų dantis padaryti baltesnius, o šypseną gražesnę. Toks pasikeitimas žmonėms suteikia daugiau pasitikėjimo savimi.
Yra dvi dantų balinimo rūšys:
- Balinant dantis pakeičiama dantų emalio spalva bei pašalinama paviršiaus ir giliau esančios dėmės. Jūsų odontologas gali nubalinti dantis odontologijos klinikoje specialiomis priemonėmis, arba galite tai atlikti namuose su dantų balinimo rinkiniu, kurį galite įsigyti iš savo odontologo arba vaistinėse. Chemikalai, kurie paprastai naudojami balinimui, yra karbamido peroksidas. Skirtingi produktai naudoja skirtingus kiekius šio chemikalo.
- Balinamosios dantų pastos naudoja šiurkščias (abrazyvias) medžiagas, kurios nugremžia dėmes nuo dantų paviršiaus ir nušlifuoja dantis.
Balinimas cheminėmis medžiagomis
Dantų balinimas odontologijos klinikoje dažnai atliekamas derinant baliklį ir lazerį ar šviesą, kas pagreitina procesą. Apsilankymas paprastai trunka nuo pusvalandžio iki vienos valandos, o kartais gali prireikti daugiau nei vieno apsilankymo. Odontologas apsaugos dantis specialia apsauga ar geliu, ir tada uždės balinamosios medžiagas ant dantų. Baliklio koncentratas, naudojamas odontologijos kabinete, paprastai yra stipresnis nei tas, kuris naudojamas kituose būduose, kadangi odontologas gali stebėti visą procesą.
Jūsų odontologas taip pat gali duoti dantų balinimo rinkinį, kuriame yra specialus kandiklis su balinamosiomis medžiagomis balinti dantis namuose. Be to, odontologas gali pagaminti kandiklį, tinkantį būtent Jūsų burnai. Tokie rinkiniai dažniausiai turi mažesnį kiekį baliklio koncentracijos nei tie, kurie naudojami odontologijos klinikose. Jūsų odontologas pasakys, kaip dažnai ir po kiek laiko naudoti kandiklius.
Parduotuvėse ar vaistinėse parduodami rinkiniai yra panašūs, kokius galite įsigyti odontologijos klinikoje. Skirtingi produktai numato skirtingas baliklio koncentracijas ir naudojimo taisykles. Pavyzdžiui, kai kurie produktai sudaryti iš kandiklio, o kai kurie gali būti sudaromi iš juostelių, kurias reikia pridėti prie dantų.
Ar dantų balinimas visiems veiksmingas?
Prieš balinant dantis pasikalbėkite su savo odontologu. Ši procedūra nėra veiksminga kiekvienam. Balinamieji produktai dažniausiai puikiai padeda gelsviems dantims. Truputį prasčiau, bet vis tiek padeda rusviems. O pilkšvo atspalvio dantims gali visiškai nepadėti.
Balinimas taip pat gali nepadėti, jeigu turite dantų atspalvio plombas. Baliklis negali paveikti šių medžiagų spalvos, todėl po balinimo procedūros, šios vietos gali išsiskirti. Visuomet prieš balinant dantis pasikalbėkite su odontologu, ypač, jeigu turite daug plombų, karūnėlių, arba labai tamsių dėmių.
Galima šalutinis poveikis
Dantų balinimas gali turėti pašalinį poveikį. Balinimo metu dantys gali pasidaryti jautrūs, tačiau jautrumas praeis užbaigus procedūrą. O štai, jeigu kandikliai puikiai netiks Jūsų burnoje, jie gali sužeisti dantenas.
Atminkite, kad dantų balinimas nėra amžinas. Jūsų dantys iš lėto vėl pakeis spalvą. Šį procesą gali pagreitinti Jūsų gyvenimo būdo pasirinkimai, kaip kavos gėrimas ar tabako naudojimas.
Dantų balinimas vaikams ir paaugliams
Vaikai ir paaugliai su išblukusiais dantimis gali įgyti neigiamą įvaizdį, kuris gali paskatinti neteisingiems poelgiams. Dantų balinimas gali jiems padėti įgauti daugiau pasitikėjimo savimi.
Dėmėti ir išblukę dantys gali atsirasti dėl šių priežasčių:
- Traumų ar infekcijos.
- Fluorozės, kuomet yra naudojama per daug fluorido. Tai gali pakeisti dantų spalvą.
- Antibiotiko tetraciklino. Šio antibiotiko naudojimas gali sukelti dantų spalvos pasikeitimus.
Svarbu pasikalbėti su specialistu odontologijos klinikoje apie bet kokias dantų balinimo procedūras. Jeigu vaikui vis dar nėra iškritę visi pirmieji dantys, dantų balinimas gali palikti skirtingus dantų atspalvius. Taip yra dėl dantų emalio storio skirtumo. Vaiko dantų spalva taip pat gali pasikeiti, kai nuolatiniai dantys pakeis pirmuosius.