0

Kaip neįsižeisti?

IsizeidesKiekvienas žino, kaip būna slogu, kai atveriame duris nuoskaudai, kai ji akmeniu užgula sielą. Įsileisti ją lengva, o štai išvyti – sunkiau.

 

Nuoskaudos dėl nepateisintų lūkesčių

Nuoskaudą paprastai pajuntame, kai aplinkinių veiksmai nesutampa su mūsų lūkesčiais. Tikėjomės kad palaikys, o išėjo taip, kad išbarė. Norėjome, kad padėtų, o nuo mūsų nusisuko. Vylėmės kad įvertins, o atsakė abejingumu. Deja, visi žmonės skirtingi. Kas natūralu vienam, ne visuomet yra aksioma kitam. Jeigu negalime paveikti situacijos, reikia tiesiog keisti požiūrį į ją.

Pirmiausiai imkime ir išsiaiškinkime savo lūkesčius. Iš kur jie atsiranda? Dažniausiai mes tiesiog manome, kad kiti mums ką nors privalo:  draugas – palaikyti ištikus nelaimei, vyras – nešioti moterį ant rankų, vaikai – padėti payvenusiems tėvams. Žinoma, moralines nuostatas reikia turėti, kita vertus – negalime tapti jų įkaitais. Pavyzdžiui įsivaizduokime situaciją: Močiutė įlipo į  perpildytą autobusą, vietos niekas neužleidžia. Kas vyksta toliau? Pasipiktinimui ribų nėra, ir nuoskauda prislėgė žmogų. Kitas variantas: kitas variantas – nespėjo močiutė įlipti, o vyras jau pašoko ir pasiūlė jai atsisėsti.  Ir ką – džiaugsmas? Ne, juk taip ir turi būti. O dabar vieną minutę įsivaizduokite: močiutė nežino , kad kitas jai privalo padėti. Vietos neužleido. Ar liks nuoskauda? Ne. O ant ko pykti, kai autobusas sausakimšas? Taigi, pirmasis receptas – jei norite atsikratyti nuoskaudų, kartėlio, nusivylimo , atminkite: niekas jums nieko duoti ar padėti neprivalo.

 

Nuoskaudos dėl emocijų

Iš kur dar atsiranda nuoskaudos ? Iš mūsų įpročio viską spalvinti emocijomis, o kartais išpūsti, dramatizuoti. Štai, pavyzdžiui, viršininkas pratrūko ir išliejo blogą nuotaiką ant pavaldinio, ir dar prie kolegų. Ką pamano įžeistas darbuotojas? “Kokią jis turėjo teisę   kelti balsą, ir dar kitiems girdint?  Jis juk įžeidė mane, pažemino” O jei be emocijų tiesiog sausai konstatuotume faktą – kas įvyko ? Viršininkas garsiai kalbejo su pavaldiniu, greta stovėjo žmonių.  Jau ne taip ir skaudu? Bosas gal nė neturėjo minties žeminti darbuotojo. Tiesiog jis iš pradžių padaro, o po to pagalvoja, be to nesugeba kontroliuoti savo emocijų.  Tai jau jo problemos, tegul pats ir suka dėl to galvą. O dar pamenate pirmąją receptą? Jis neprivalo rūpintis savo pavaldinių jausmais … Tai jo pasirinkimas. O jūs turite savąjį.

Taigi antrasis – atmeskite visas emocijas, suskaidykite įvykį į kelis smulkius ir žiūrėkite, kas lieka. Paprastai tai visiškai neutralūs veiksmai, dėl kurių nei pykti nėra už ką.

Trečias receptas taip pat panašus į antrąjį. Šiuo atveju taip pat būtina atmesti savo ir pašnekovo emocijas ir dar pasirūpinti virtualiu vertėju. Pavyzdžiui, jei minioje kažkas pavymui jums mestelėjo: “Nelipk ant kojų”, reikia iš chemiškos kalbos išsiversti į inteligentišką. Tuomet išeis kažkas į: “Atsiprašau, bet tai buvo mano koja ir man labai skauda” . Ant ko čia gali pykti ? Galima tik užjausti.

 

Nuoskaudos dėl kritikos

Ketvirtasis receptas – jeigu nuoskauda reaguojate į aštrias pastabas, pareikštas Jums, pats laikas prisiminti prisiminti žinomą frazę.: “Nori išvengti kritikos – nieko nedaryk, nieko nekalbėk ir niekuo nebūk”  Tad tos pačios kandžios pastabos veikiausiai rodo tai, kad nestovite vietoje ir šio to pasiekėte gyvenime. Kuo aukščiau kilsite, kuo geriau viskas seksis, tuo daugiau išgirsite kritikos. Pykti čia nėra ko. Tiesiog didžiuokitės savimi. Juk ką nors veikti, ko nors pasiekti ir būti kritikuojamam yra daug kartų geriau, nei būti visiems parankiam ir nieko nepasiekusiam, niekam nereikalingam . ..

 

O ką laimėsite jūs?

Galiausiai pasistenkite į nuoskaudą pažvelgti lyg iš ateities. Pagalvokite, ar ji taip pat skaudžiai žeis jus ir po penkerių metų? Ar daug senų nuoskaudų galite prisiminti? Taigi, veikiausiai ir ši, pastaroji patirta nuoskauda greitai atrodys niekniekis. Svarbiausių jūsų gyvenimo įvykių fone. Tad ar verta dėl jos jaudintis?

Kitą kartą prieš supykdami pagalvokite, kodėl tai darote ir ką iš to laimėsite. Ar dėl to, kad sielositės, parodysite savo nepasitenkinimą jus įskaudinusiam žmogui, išsispręs jūsų problema ? Ar vis dėlto dvasinės kančios ir sugadinta nuotaka užgoš blaivias mintis ir problemą tik paaštrins? Gali būti, kad nuoskaudą  jūs išnaudojate kaip manipuliacijos priemonę, kad pasiektumėte tai, ko trokštate. .. Kad ir kaip ten būtų, vykite graužatį tolyn, neleiskite jai įsikeroti jūsų širdyje.  Geriau tegu ten kvepia gėlės.

Nlp.lt

Leave a Reply

Your email address will not be published.